Yhdistyksille tukea koronaepidemian aiheuttamiin kustannuksiin - hakuaika 14.3. asti

Julkaistu: 18.2.2021 | Päivitetty: 18.2.2021
Koronaepidemia on aiheuttanut yhdistyksille ylimääräisiä kustannuksia, joihin kaupunki myöntää tukea hakemuksesta.

Kaupunginhallitus päätti 25.1.2021, että Kaarinan kaupunki myöntää yhdistyksille tukea hakemuksesta koronaepidemiasta aiheutuneisiin ylimääräisiin kustannuksiin tai taloudellisiin menetyksiin maksimissaan 50 % aiheutuneista kuluista tai menetyksistä. Avustussumma ei voi kuitenkaan olla yli 50 % vuosittain myönnetystä avustuksesta.

Avustuksen edellytyksenä on, että kaupunginvaltuusto 15.3.2021 myöntää esitettävän 60 000 euron määrärahan yhdistysavustuksiin käytettäväksi. Tukipäätöksen tekee kaupunginhallitus.

Täyttämällä hakulomakkeen voi hakea tukea koronaepidemian aiheuttamiin kustannuksiin tai taloudellisiin menetyksiin. Hakemukset on jätettävä 14.3. mennessä. Hae yhdistyksen koronatukea tästä

Hakemuksen liitteenä tulee toimittaa tilinpäätös vuodelta 2020 (alustava) tai yhdistyksen viimeisin hyväksytty tilinpäätös. Liitteen voi toimittaa kirjaamo(at)kaarina.fi tai Kirjaamo, PL 12, 20781 Kaarina.
 

Jaa